Öyküsünü Susanlara! Demet Cengiz’den ‘İçimde Yanan Nehir’

Uzun yıllar ekonomi muhabirliği yapan Demet Cengiz’in son romanı ‘İçimde Yanan Nehir’ yayımlandı. Beğenilen ilk romanı ‘Adımı Deniz Koydular’ın ardında ikinci romanı da okurları tarafından beğenildi. Adımı Deniz Koydular kitabı ile aile içi şiddet, cinsel istismar ve ağır yoksulluk gibi görmezden gelinen ve hasıraltı edilen tüm acıları ortaya döken Demet Cengiz, ilk romanından kopup gelen karakterlerin bilinmeyen yönlerini, kilitli kapılar ardında kalmış sırlarını ve çarpıcı hayat hikâyelerini, yine oldukça etkileyici bir dille “İçimde Yanan Nehir” de anlatıyor.

‘ACI ÇEKMİŞ ANLAŞILMAMIŞ TÜM ÇOCUKLARA’

Ayazağa’daki yoksul bir semtte var olmaya çalışan bir aile, sevgi eksikliği içinde büyüyen çocuklar, isyanlar ve kopuşlar… “Bu kitap, öyküsünü susanlar için yazılmıştır. Sevilmemiş, acı çekmiş, acısını anlatmamış, anlatamamış, anlaşılmamış bütün çocuklara adanmıştır. Yazılmasaydı, adanmasaydı lâl olurdum” diyerek duygularını ifade ediyor.

‘İÇİMDE YANAN NEHİR’

“Ben sadece sevmeye inanan bir budalayım, beni kimse sevgisizliğe inandıramaz” diyor en sevdiğim şairlerden Şükrü Erbaş. Budalaca sevgiye inanırım. Öyle çok, öyle çok inanırım ki sevgiye, sevgisizliğin haksızlık olduğunu düşünürüm. Bir çocuğa anasının ak sütü nasıl helalse, sevgisi de helaldir. Hak! O memelerin varlığının nedeni bile doğacak çocuklar. Nasıl biyolojik olarak kendimizden doğurduğumuz nesillere borçluysak, duygusal olarak da borçluyuz. Sevgi alacağıyla ölen herkes bu dünyadan gözü açık gitti. Ben… Ben onların adına hesap sormak istedim belki de.

DEMET CENGİZ KİMDİR?

Demet Cengiz 1999 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi ve ardından Londra Westminster Üniversitesi’nde ‘British Journalism Studies’ eğitimi aldı. 1996 yılında gazeteciğile başlayan Demet Cengiz Yeni Günaydın, Global, BusinessWeek, Hürriyet, Sözcü vb. gibi birçok gazetede çalıştı. Gazeteciliğin yanı sıra, Patron Çıplak, Turuncu Yazılar, Patronca, Adımı Deniz Koydular vb. gibi birçok kitabın yazarıdır.

Sosyal medya hesaplarını da aktif olarak kullanan Demet Cengiz’in Twitter’da 41 bin İnstagram’da ise 55 bin takipçisi bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x