Kanarya Adaları’nda göçmen faciası

Kuzey Afrika kıyılarından çıkarak İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubuna gelen 36 düzensiz göçmenin bulunduğu teknedekilerden 7 kişinin öldüğü bildirildi.

EFE haber ajansının, Kanarya Adaları yerel yönetimi kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Sahil Güvenlik ekiplerinin dün akşam Büyük Kanarya adasının güneyinin 140 kilometre açığında düzensiz göçmenlerin olduğu bir teknenin yaklaştığına dair ihbar aldığı belirtildi.

AÇLIK VE SUSUZLUK

Söz konusu tekneye sabaha karşı ulaşan Sahil Güvenlik gemisindeki ekiplerin, düzensiz göçmenlerden 2’sinin öldüğünü belirlediği, 34’ünden açlık ve susuzluk nedeniyle sağlık durumları çok kötü olan 15’ini helikopterlerle hastaneye naklettiği kaydedildi.

Yetkililer, düzensiz göçmenlerden 5’inin de hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu.

Sağlık ekipleri, kalpleri duran 15 ve 16 yaşındaki iki düzensiz göçmeni de yaptıkları müdahaleyle kurtardı.

GÖÇMEN SAYISI 6 KAT ARTTI

İspanya İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Kanarya Adaları’na geçmek üzere teknelere binen göçmenlerin sayısı 2023’ün aynı dönemine kıyasla bu yıl altı kattan fazla arttı.

Bakanlık, 1 Ocak-29 Şubat tarihleri arasında Atlantik Okyanusu’ndaki takımadalara toplam 11 bin 932 düzensiz göçmenin ulaştığını açıkladı. Bu rakamın 2023 yılının aynı döneminde bin 865 olduğu belirtildi.

Düzensiz göçte en fazla kullanılan destinasyonlardan biri olan Kanarya Adaları’nda 6 Mart’ta da 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x