İlber Ortaylı’dan Ebrar Karakurt ve Filenin Sultanları hakkında olay yanıt

MEHMET AKİF ERDEM-GÜNBOYU

FIVB Milletler Ligi’ni ve Avrupa Voleybol Şampiyonası’nı şampiyon olarak tamamlayan Filenin Sultanları, Olimpiyat Oyunları’na da doğrudan katılma hakkı kazandı.

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Japonya ile Olimpiyat Elemeleri’nde B Grubu 6. maçında karşı karşıya geldi.

Filenin Sultanları rakibini 3-1 mağlup ederek, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na gitmeyi garantiledi.

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Filenin Sultanları hakkında konuştu.

Ortaylı, Ebrar Karakurt’un sosyal medyada tartışma konusu olan Abdulhamid tartışmasından da bahsetmesinin yanında, voleybolcularımıza dil uzatanlara da yanıt verdi.

Kafa TV’ye konuk olan İlber Ortaylı şunları söyledi:

“Filenin Sultanları ile gurur duyuyoruz da ne yapıyoruz? Mesela bir geçit töreni yapın. Alkışlayın. Nasıl ki eski Roma’da kuzeyden, çölden gelen lejyonları alkışlıyordu millet toplanıp, çiçekler atıyordu, taçlarla kuşatıyorlardı kafalarını, siz de yapın. Konuşmakla olur mu? Birimiz öyle konuşurken diğerlerimiz saçma sapan laflar ediyor. O yüzden burası dengeyi bulamamıştır. Çok ayıp. Söyleyeyim size.

‘BÖYLE HÖDÜKLER ÖNE GEÇER’

Kendi Abdülhamid diye yazmış, müstear kullanıyor. Onların işine gelmiyor, öyle olmasını istiyor ki hedef etsin. Öyle yazan adama sen sahtekarsın diye 500 defa yazarsan kendini hizaya gelmiş hisseder. Aksi takdirde Ebrar yalnız kalır, böyle hödükler öne geçer.”

‘İŞLERİNE GELMİYOR’

Ortaylı, Ebrar Karakurt’a “Hiç zahmet etmesin. Kendi Abdülhamit diye yazmış, müstear (takma -isim-) kullanıyor” dedi. Karakurt’un padişahı kastetmediğini söylemesine rağmen onu linç etmek isteyenler için de “Onların işine gelmiyor, öyle olmasını istiyor ki hedef etsin” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x