Zeytinyağı Fiyatları

Zeytin, yılın belirli zamanlarında ideal olgunluk seviyesine ulaştığında bu bölgelerdeki bahçelerden elle ya da makineler yardımıyla hasat edilir. Bu işlemden sonra oldukça hassas paketleme süreci ile birlikte işletmelere gelir ve burada da yaprak ayırma, yıkama ve yoğurma süreçlerinden geçirilir.

Tüm bu süreçlerin ardından doğallığını koruması açısından hava ile temas imkânı en aza düşürülerek çelik ya da krom tanklar içerisine konularak depolanır. İşletmede geçen bu sıvılaştırma faaliyetlerinden sonra ise tüketici ile buluşmak üzere uygun ambalajlanma süreçlerinden geçerek satıcılara ulaşır. Ambalajlanma sürecinde ise tüketicilerin tercih ettiği üzere genellikle 5 LT,3 LT, 2 LT ve 500 mL şeklinde tenekelenir ve kullanıma hazır hâle gelir.

Güncel Zeytinyağı Fiyatları

Hem küresel hem de ulusal anlamda yaşanan ekonomik kriz, temel gıda maddelerinin çoğu gibi zeytinyağı fiyatlarını da olumsuz etkilemiş durumdadır. 2023 yılının gıda fiyat artışlarına bakıldığında en dikkat çekici zamlardan birinin de zeytinyağına geldiği görülür. Bu anlamda yılın ilk hasadında litresi 100 Türk Lirası olan yağ fiyatları 2023 Aralık ayına gelindiğinde yaklaşık 200 – 550 TL seviyesine gelmiştir.

Dolayısı ile tüketici tarafından genellikle tercih edilen zeytinyağı 5 lt de markaya göre farklı fiyatlandırmalar söz konusu olsa da ortalama 1.000 TL seviyelerine gelmiştir. Farklı markalarda bu fiyatlandırmanın 3000 Türk Lirası’na kadar çıktığı göz önüne alındığında zeytinyağı litresi, altın fiyatları ile karşılaştırılıyor ve hatta bazı tüketiciler tarafından stok bile yapılıyor. Uzmanlara göre küresel anlamda devam eden kuraklık ve dolar kurunun da etkisi ile birlikte net bir açıklama olmasa da 2024 yılında da zeytinyağı fiyatlarında artan bir grafik beklenmektedir.

5 Litre Zeytinyağı Fiyatları

Avrupa’da zeytinyağı ihracatı gerçekleştiren İtalya ve İspanya’da hasat mevsiminin kurak geçmesi Türkiye’ye talebi artırdı ve bu anlamda Türkiye özellikle Avrupa ülkelerine zeytinyağı ihracatı gerçekleştirdi. Buna karşın Türkiye’de de sezonun beklenen verimlilikte geçmemesi ve buna enflasyon rakamlarının da eklenmesi üzerine 5 lt zeytinyağı fiyatı 2023 yaz aylarında %77 oranında zamlandı. Bir yıl içerisinde gerçekleşen ve gelecek yıl da artması beklenen bu zamlar üzerine sahte ve yapay içerikli zeytinyağı üretimi ve tüketiciyi aldatma odaklı satışlar da ne yazık ki artmıştır. Bu nedenle tüketiciler doğal ve içerisinde hile olmayan sağlıklı zeytinyağı satın alma noktasında dikkatli ve bilinçli hareket etmelidir.

Zeytincilik alanında yıllardır adından başarıyla bahsettirmeyi başaran Oleamea; oleamea.com.tr internet sitesi üzerinden satış yapmakta, sizler de ilgili siteyi ziyaret edebilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x