DESNA Partisi’nin lideri olan ve iki kişiyi öldürmekle suçlanan  Ljupco Palevski’yi Türkiye’deki iktidar ortağı Türk Hareket Partisi’nin lideri Enes İbrahim PD’ye konuştu

Ali Kemal ERDEM

Son yıllarda farklı ülkelerde suç olaylarına karışan veya aranan kimi kişilerin Türkiye’de saklanmaya çalışırken yakalandığı görülüyor. Bu kişiler çoğunlukla organize suç veya terör örgütlerinin lideri veya üyesi konumundaki kişilerden oluşuyor.

Ancak geçtiğimiz 5 Aralık’ta yukarıda saydığımız profile uymayan bir kişi Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren DESNA (Türkçesi Sağ) partisinin lideri Lyupço Palevski, saklandığı Balıkesir’de polis operasyonuyla yakalandı.

Palevski, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp yakınlarında 14 yaşındaki Vanja Gjorchevska ve 74 yaşındaki Panche Zhezhovski’yi öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla aranıyordu.

İnterpol tarafından da aranan Palevski’nin başında olduğu DESNA yani Sağ Parti, adına uygun olarak Makedon milliyetçiliğini savunuyor.

DESNA, çiçeği burnunda bir parti.

Altı yıl önce sosyal medyada başlatılan bir hareketin geçen Ocak ayı başında partileşmesiyle kuruldu. Parti, Makedonya’da aynı zamanda Rusya yanlısı olarak biliniyor. İnterneti aktif kullanan Palevski, diğer partilere karşı sert bir dil kullanıyordu.

Palevski’nin bir grup kişiyle birlikte geçtiğimiz Mayıs ayında gizli olarak define ararken silahlı olarak yakalandıkları iddia edilmişti.

Bu olaya karşı Palevski, hakkında dava açılmadığı iddia edilmişti.

Kendisi ve neden Türkiye’ye kaçtığı hakkında daha detaylı bilgi almak için Yukarı

“KAMUOYUNDA TANINAN BİRİ”

Makedonya’da koalisyon hükümetinin ortaklarından olan Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Enes İbrahim’e ulaştık. İbrahim, öncelikli olarak sorumuz üzerine “Bahsi geçen kişi ile birebir tanışıklığımız yok ve hiçbir zaman da bir diyalogumuz olmadı. Kendisi iş insanı, medya patronu ve siyasi parti lideri olarak kamuoyunun tanıdığı bir kişi” dedi ve onu şöyle tanımladı:

“FAŞİST SÖYLEMLERLE HUZURU KAÇIRIYORDU”

“Söz konusu şahıs son derece radikal görüşleri olan biri ve başkanlığını yürüttüğü siyasi parti de aşırı sağ görüşleriyle dikkat çekmekteydi. Öyle ki, geçtiğimiz dönemde yapmış oldukları faaliyet ve faşist söylemlerle toplumun huzurunu bozma niyetleri açık bir şekilde görülmekteydi.”

OSMANLI’YA KARŞI SAVAŞANLARI SÜREKLİ ÖVÜYORDU

İbrahim, Palevski’nin açıktan Türkleri veya Türkiye’yi hedef alan bir söylemine tanık olmamakla birlikte bunu dolaylı olarak Osmanlı’yı hedef alarak yaptığını kaydetti.

İbrahim, Palevski’nin söylemlerinde Osmanlı’yı barbar olarak gösterdiğini, Osmanlı’nın katliamlar yaptığını savunduğu ve Osmanlı’ya karşı savaşanları devamlı öven bir kişi olduğunu belirtti.

KUVVETLE İHTİMAL TÜRKİYE’Yİ AKTARMA NOKTASI SEÇTİ

İbrahim, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini kaydederek, “Kaçarken niye böyle bir rotayı seçtiğini henüz net bir şekilde bilmemiz mümkün değil, sadece tahminlerde bulunabiliriz. Kuvvetle ihtimal Türkiye’yi bir aktarma noktası olarak seçti fakat planları istediği yönde ilerlemedi. Kendisinin özellikle Rusya ve Belarus’ta bağlantılarının olduğunu biliyoruz, ancak nihai hedefi buralara ulaşmak mı yoksa başka bir planı hayata geçirmek miydi şimdilik cevabını veremediğimiz bir soru. Soruşturma kapsamında bütün bu sorulara cevap bulacağımızı ümit ediyorum” dedi.

HER ŞEY 14 YAŞINDAKİ KIZIN KAYBOLMASIYLA BAŞLADI

Makedonya’da infial yaratan cinayetlere dair de bilgi veren İbrahim, şu bilgileri aktardı:

“27 Kasım tarihinde 14 yaşında genç bir kızın kayıp olabileceği annesi tarafından polise ihbar edilmişti. Birkaç gün içerisinde genç kızdan haber alınamayınca bu olay kamuoyunun dikkatini iyice çekti. İçişleri Bakanlığı geniş kapsamlı bir araştırma başlattı. İlerleyen günlerde yapılan incelemeler sonucunda genç kızın cesedine ve yine aynı kişi tarafından öldürülen 74 yaşında bir kişinin daha cesedine ulaşıldı. Öldürülen her iki kişi arasında bir akrabalık veya tanışıklık bulunmuyor. Sadece 14 yaşındaki kızın dedesi, oturdukları daireyi, yıllar önce öldüren kişiden satın almışlar.”

FİDYE İÇİN KAÇIRDILAR

İbrahim, gözaltına alınanların iddialarına göre 14 yaşındaki kızın kaçırılmasının amacı ailesinden fidye istemek. Ancak kaçırıldıktan 2-3 saat sonra öldürülmesine anlam verilmediğini söyledi.

BELGRAD-BULGARİSTAN ÜZERİNDEN TÜRKİYE’YE GELDİ

İbrahim, yine gözaltına alınan şahısların vermiş oldukları ifadelere göre cinayetleri organize eden ve işleyen kişinin Lyupço Palevski olduğunun anlaşıldığını öne sürerek, “Fakat Palevski’nin 30 Kasım’da ilk önce Belgrad’a geçtiği, daha sonra da Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye girdiği anlaşıldı. Kuzey Makedonya İçişleri Bakanlığı’nın Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü ile koordine bir şekilde yürüttüğü operasyon sonucunda Palevski, 5 Aralık tarihinde Balıkesir’de yakalandı” dedi.

MÜEBBET HAPİS BEKLİYOR

İbrahim, insan kaçırma ve iki cinayet ile suçlanan Palevski’ye yardım eden kişilerin şu anda gözaltında olduğu ve soruşturmanın kapsamlı bir şekilde devam ettiğini kaydederek, “Onların ifadelerine göre bütün bu vahşeti planlayan ve gerçekleştiren kişi Palevski. Zanlının ülkemize iadesi için gereken işlemler başlatıldı ve ümit ediyoruz ki bütün bu süreç hızlı bir şekilde tamamlanacak ve bu cani yargı karşısında yaptıklarının hesabını verecek. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti yasalarına göre Palevski’nin müebbet hapis istemi ile yargılanması bekleniyor” dedi.

TÜRKİYE BAĞLANTILARI ARAŞTIRILIYOR

Bu arada güvenlik birimleri Palevski’nin Türkiye’deki bağlantılarını araştırmaya devam ediyor. Türkiye’de çok sayıda Makedonya kökenli veya hali hazırda Makedonya ile ticari bağlantısı olan kişi olduğu düşünülürse Palavski’nin kendisine yardımcı olabilecek kimi kişileri tanıyabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

İki ülke arasındaki coğrafi, tarihi, ekonomik ve siyasi ilişkilerdeki yakınlıktan dolayı geçmiş yıllarda yine Türkiye’de aranan kimi kişiler de Makedonya’da yakalanmıştı. patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir